Olanda a fost trimisa acasa de Anglia. Scor final: 2-1. In finala EURO 2024 se intalnesc Spania si Anglia

sport

Ollie Watkins

Selectionata Angliei s-a calificat in finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, gazduit de Germania, dupa ce a invins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, pe BVB Stadion din Dortmund, in a doua semifinala.

Anglia s-a calificat in a doua finala consecutiva, eroul sau fiind rezerva Ollie Watkins (90+1), care a reusit golul victoriei intr-un moment in care toata lumea astepta prelungirile. Olandezii au deschis scorul prin Xavi Simons (7), dar englezii au egalat prin Harry Kane (18 – penalty).

”Portocala mecanica” a inceput excelent si a deschis scorul rapid, prin Xavi Simons (7), care a patruns spre poarta adversa si a sutat din cadere de la 22 de metri, surprinzandu-l pe Pickford. Simons este al doilea cel mai tanar jucator olandez care joaca o semifinala de Campionat European (21 de ani si 80 de zile), dupa Arjen Robben (20 de ani si 159 de zile), la editia din 2004.

Englezii au preluat controlul jocului si prima oportunitate a venit in min. 13, cand Kane a sutat de la 28 de metri, dar Verbruggen a respins. Un minut mai tarziu, Kane a sutat peste poarta de la 12 metri, dar a fost contrat de Dumfries, iar arbitrajul video a dictat penalty, transformat de Kane (18).

Kane a inscris al treilea sau gol la EURO 2024, devenind jucatorul cu cele mai multe goluri marcate la EURO in fazele eliminatorii (6), cu unul mai mult decat francezul Antoine Griezmann.

Foden a fost cel mai activ om al selectionatei Albionului pana la pauza, cu trei sanse bune de gol. In min. 23, Foden a patruns in careu si a trimis printre picioarele portarului, dar Dumfries a respins de pe linie. Mijlocasul lui Manchester City a luat la tinta bara (32), cu un sut din afara careului. Foden a mai tras de la circa 25 de metri, dar Verbruggen a retinut (39).

Olanda s-a remarcat mai putin in ofensiva, dar a avut o mare ocazie (30), prin Dumfries, care s-a inaltat la cornerul executat de Simons si a trimis mingea cu capul in transversala.

Repriza secunda a fost una mai putin interesanta, cele doua echipe asumandu-si foarte putine riscuri, precizeaza Agerpres.

Selectionata Oranje a trecut pe langa al doilea gol (65), cand van Dijk, care a implinit 33 de ani in ziua meciului, a reluat din centrul careului mingea centrata de Veerman, dar Pickford a respins salvator. Simons (77) a sutat cu pamantul din marginea careului, dar Pickford a fost la post.

In min. 79, Saka a trimis mingea in plasa, la pasa lui Walker, dar fundasul s-a aflat in pozitie de ofsaid VAR si golul nu a fost acordat.

Southgate a facut doua mutari inspirate, introducandu-i pe Palmer si Watkins, iar ultimul a reusit sa dea lovitura in final (90+1), cu un sut la coltul lung, profitand de marcajul larg facut de fundasul de Vrij.

Anglia a devenit prima echipa care joaca doua finale consecutive la EURO dupa Spania, care a cucerit titlul in 2008 si 2012.

Olanda a pierdut cinci din cele sase semifinale de EURO jucate, singura data cand a iesit invingatoare fiind in 1988, cand a cucerit trofeul.

In finala de duminica (22:00), de la Berlin, Anglia va infrunta Spania.