Spania a castigat EURO 2024 cu 2-1. Golul victoriei a fost dat de Mikel Oyarzabal – VIDEO

externe

Gol

Selectionata Spaniei a castigat Campionatul European de fotbal – EURO 2024, duminica seara, pe Olympiastadion din Berlin, dupa ce a invins Anglia in finala, cu scorul de 2-1 (0-0).

Nico Williams – unul dintre cei mai buni jucatori ai Spaniei la acest turneu – a adus-o pe La Roja in avantaj la cateva minute dupa inceperea reprizei secunde, cand a finalizat inteligent la coltul scurt o pasa perfect cantarita de cealalta vedeta  a echipei, Lamine Yamal, proaspat in varsta de 17 ani.

Anglia a egalat la jumatatea reprizei secunde printr-un sut cu stangul plasat cu brio de Cole Palmer din afara careului, restabilind egalitatea.

Dar, cu putin sub cinci minute ramase din timpul regulamentar, Spania a preluat conducerea pe final, cand Mikel Oyarzabal a marcat pentru a incununa victoria si un turneu extraordinar pentru La Roja.